Једнодневни излет ученика у оквиру пројектне наставе Туризам Општине Свилајнац


Традиционално су и ове школске године ученици наше школе са домом, уз менторство својих наставника, ангажовани на пројектним активностима. Један од пројектног модела наставе који обухвата више наставних предмета, и то Верску наставу, Туристичку географију, Историју, Економику туристичких и угоститељских предузећа и друге је: ТУРИЗАМ ОПШТИНЕ СВИЛАЈНАЦ.

Наставници који су ангажовани у функцији ментора ученицима на пројекту су: Момир Дамјановић, Ранић Рајковић, Сузана Јакшић, Марија Јовановић – педагошкиња школе и други.

У савременим условима,  општина Свилајнац представља једну од значајних туристичких дестинација на мапи Србије. Активност туристичке понуде Свилајнца као туристичке дестинације заснива се на споју великог броја природних, друштвених и изграђених атрактивности. Као најважнији критеријуми туристичке валоризације су: степен атрактивности туристичких мотива, развијеност саобраћајне инфраструктуре, ниво опремљености туристичких локалитета, културно-историско наслеђе, манастири…

Заједнички циљ, смерница ове школске године, jесте организација активности чијом ће се реализацијом и активним укључивањем ученика допринети првенствено развоју позитивних људских вредности код ученика, као и унапеђивању односа заснованих на међусобном поштовању, сарадњи и солидарности уз уважавање различитости.

Тако је Годишњим планом Стручног већа за области предмета друштвених наука, грађанског васпитања, веронауке (верске наставе), страних језика, физичког васпитања,  музичке  уметности и ликовне   културе планирана и ова активност, где ученике треба мотивисати за усвајање стручних знања и оспособљавати их за тимски и истраживачки рад.

Понешени таквим искуством ученици II/7 и III/7  су у оквиру пројектног модела наставе који смо горе поменули заједно са својим наставницима менторима на пројекту, у четвртак, 21. марта 2024. године обишли манастире (цркве) општине Свилајнац.

Сунчано и лепо време пратило је ученике и њихове менторе током читавог пута, надахнути богословским начином мишљења, литургијским искуством и лепотама нашег краја.

Наставници наше школе подстичу лични развој ученика у складу са њиховим интересовањима и способностима. Током излета наставник и вероучитељ Момир Дамјановић је ученицима одржао предавање, храбрећи, мотивишући и упућујући ученике да користе доступне изворе знања, како би усвојена знања била трајнија и шира.

Ученици се непрестано подстичу на коришћење савремених информационих технологија, да уче са другим, разматрају мишљења других, одлучују и презентују своје продукте.

Ово је била прилика да ученици обиђу манастире, цркве Oпштине Свилајнац. Истраживачким активностима ученика закључено је да на десној обали  Мораве, приче и записи говоре да је, између села Војске и Црквенца, било више хришћанских манастира. Један запис говори да је у Ресавској Светој Гори било дванаест манастира веома живих по својој делатности. Манастири су активни и до данас.  Посебну активнос имали су манастири за време владавине Лазаревог сина деспота Стефана Лазаревића. Тада су као и у манастиру Манасија и овде у тишини преписивани текстови.  Од некадашњих манастира „Ресавске Свете Горе“ данас су најпосећенија три: Миљков манастир, манастир Златенац и манастир Томић. Заједничко за ова три манастира јесте њихов ктитор, за кога се претпоставља да је деспот Стефан Лазаревић и њихова првобитна функција (центри духовности и културе) и локални географски положај, јер су сви на десној обали Мораве.

Пронађени остаци на десној страни Мораве потврђују постојање манастира Добреш који је активан, Девесиње, Јаковић и Радешино.

У центру града Свилајнца поред Средње школе (Гимназије)  је црква преноса моштију Св. Николаја, која је сазидана 1826. године. У време зидања то је била једна од најмонументалнијих цркава у ослобођеној Србији. Залагањем кнеза Милосава Здравковића, на њеном зидању и украшавању радили су најбољи мајстори које је слао кнез Милош. То је издужена грађевина у облику тролиста, са високим звоником изнад улаза у цркву. У њеној унутрашњости налази се велики број предмета из 1826. године. Нарочиту вредност има иконостас са 29 икона, рад сликара Димитрија Посинковића. Фреске су рађене у барокном стилу и приказују 27 светитељских ликова. Црква у Свилајнцу је проглашена спомеником културе и стављена под заштиту државе 1969. године.

Ученици су једноденевним излетом били пуни импресија и радости. Истакли су се  снажном емоционалношћу, слободном љубављу према светињама,  Литургији, доживљају Цркве Христове и показали су да су васпитани у духу православља.

Разумели су сам израз Црква, који указује на заједницу. То је иначе стари грчки израз (εκκλησία) што значи заједница изабраних људи који су водили послове града или државе. У савременој теологији постоје многи аспекти и многе теорије о суштини Цркве и њеном идентитету, с обзиром на то да живимо у једном времену где се преплићу и друга учења (имамо директан утицај са Запада) и на основу тога се и јављају различита тумачења Цркве. По православном схватању Црква је икона Царства Божјег. Врлине у хришћанству произилазе управо из једне откривене истине, откривене перспективе света и живота, које је пројављено кроз литургијско сабрање.

Остварена је сарадња са свима, а остварен је циљ једнодневног излета, који ученици једва ишчекају да се понови.

У прилогу можете да погледате најинтересантније фотографије са једнодневног излета који је фотографисао и забележио школски фотограф и техничар Немања Радојевић који је пратио ученике и наставнике на излету.

Краља Петра Првог 64 , 35210 Свилајнац • Телефон 035/323-594 • Факс 035/312-177 • direktor@poljvet-svil.edu.rs

Facebook stranicaInstagram nalogYouTube nalog SerbiaFrenchEnglish