Препоруке министарства за безбедан повратак у школе током трајања пандемије COVID-19

Министарство просвете, науке и технолошког развоја је свим основним и средњим школама Републике Србије послало препоруке у циљу сузбијања и спречавања ширења вируса COVID-19.

Ове препоруке садрже следеће ставке:
1) Едукација о начинима и значају превенције COVID-19 у школској средини
2) Мере смањења ризика уноса корона вируса у школску средину
3) Одржавање физичке дистанце
4) Ношење маски
5) Редовно прање руку
6) Редовно чишћење школске средине
7) Редовна набавка основног потрошног материјала
8) Редовна провера функционалности уређаја за снабдевање пијаћом водом, санитацијом и хигијеном
9) Исхрана ученика у школи

Са овим препорукама се можете детаљније упознати кликом на:
линк до документа.

Поступак са ученицима, наставним и ненаставним особљем школе које имају симптоме респираторне инфекције са сумњом на инфекцију COVID 19

1. Уколико се симптоми појаве ван школе
Јавити се у COVID – 19 амбуланту надлежног дома здравља. Не одлазити у школу и истовремено обавестити надлежну особу у школи. Даље пратити препоруке лекара.

2. Уколико се симптоми појаве у школи
a) Особље школе: потребно је да се особа са симптомима болести одмах јави у COVID-19 амбуланту надлежног дома здравља. Истовремено надлежна особа у школи коју одређује директор школе обавештава надлежни институт/завод за јавно здравље.
b) Ученици: При свакој сумњи на постојање респираторне инфекције ученику одмах ставити маску и сместити га у празну учионицу/просторију одређену за изолацију и обавестити родитеље и надлежни институт/завод за јавно здравље. О ученику, у соби за изолацију до доласка родитеља, потребно је да брине једна особа користећи маску и рукавице, а просторију након одласка детета очистити и дезинфиковати.